Letné univerzity

Ak ťa nebavia klasické dovolenky každoročne pretrpené s rodičmi, poprípade hľadáš originálnejšie a hlavne zábavnejšie spôsoby, ako stráviť prázdniny, letné univerzity sú to pravé pre Teba. Sú určené mladým ľuďom (duchom aj vekom), ktorí sa neboja vybrať za hranice svojej krajiny, stráviť 2-3 týždne v spoločnosti 20-35 študentov z celej Európy a prekonávať medziľudské bariéry. Záujem o Letné univerzity je každý rok veľmi veľký, organizátori bohužiaľ nemôžu zobrať všetkých. Ako Slovák máš však veľkú šancu zúčastniť sa ktorejkoľvek z ponúkaných letných univerzít. Sú organizované študentmi pre študentov vo viac ako 250 mestách Európy. Výber je naozaj bohatý, môžeš si vybrať z viac ako 80 letných univerzít, no neber toto označenie veľmi vážne, je to len krycí názov, bohatý spoločenský program je zahrnutý v každej jednej 😉 Samozrejme, nájdeš medzi nimi aj letné univerzity s jazykovými kurzami, zamerané na šport, tanec, lezenie po horách, dobrovoľníctvo a podobne. Záleží len a len na Tebe…..

 

Rozhodol si sa s nami vycestovať na Letnú univerzitu???

1/ Vyplň elektronickú prihlášku za člena AEGEE-Bratislava na našom webe – sekcia prihláška !

Pozn. prihlášku stačí potvrdiť jedenkrát, ak ti po potvrdení zmizla, je to v poriadku, bola odoslaná.

2/ Zaplať ročný členský príspevok 20€. Odoslaním tvojej prihlášky a zaplatením poplatku sa stávaš členom AEGEE-Bratislava. Bude ti vystavená kartička člena s tvojim identifikačným číslom, ktorú si môžeš vyzdvihnúť na našom stretnutí. Mimobratislavským členom ju zasielame poštou.

3/ Zaregistruj sa na www.aegee.org, my potvrdíme, že si naším členom a potom sa môžeš prihlásiť na letnú univerzitu. Vyber si min 1 max 3 letné univerzity, na ktoré by si rád vycestoval.

4/ Zúčastni sa Lokálneho tréningového kurzu (LTC) kde sa dozvieš všetko potrebné o AEGEE, jeho fungovaní a aktivitách, ktoré ponúka. Čas a miesto nájdeš na našom webe alebo Facebooku.

5/ Priprav si motivačné listy v angličtine tak na 1/2 A4 pre každú letnú univerzitu, čo si si vybral.

6/ Vyplň elektronickú prihlášku na letnú univerzitu na www.aegee.org/su.

7/ Čakáš na výsledky výberu.

 

Kde sa konajú letné univerzity?

V mestách po celej Európe, od St. Peterburgu po Madrid, od Holandska po Turecko. Presný zoznam nájdete na www.aegee.org/su

 

Aké typy letných univerzít existujú a aké sú približné poplatky?

Summer Course –  event zameraný na špecifickú tému od jazykového kurzu, či miestnu kultúru až po životné prostrediu alebo politiku. Dĺžka eventu dosahuje dva až štyri týždne. Počas tohto eventu prebehne aspoň 14 hodín výučby týždenne. Poplatok vo výške 11 EUR / noc zahŕňa výučbu, ubytovanie, dve jedlá denne (z ktorých aspoň jedno je teplé) a spoločenský program.

Summer Course Plus –  Skoro to isté ako Summer Course, s tým rozdielom, že počas jeho trvania, účastníci obdržia za týždeň aspoň 20 hodín prednášok alebo workshopov od profesionálov na vybranú tému Letnej Univerzity. Poplatok 14 eur/noc zahŕňa výučbu, ubytovanie, 2 jedlá denne (aspoň 1 teplé) a spoločenský program.

Travelling summer university – letná univerzita organizovaná minimálne dvoma anténami, počas ktorej účastníci spoznajú minimálne 4 mestá jednej alebo viacerých krajín. Ak si dobrodružnejší typ, táto letná univerzita je stvorená pre Teba. Ako jediný typ letnej univertzity občas trvá až 3 týždne. Poplatok 14 eur/noc zahŕňa výučbu, ubytovanie, 2 jedlá denne (aspoň 1 teplé) a spoločenský program.

Poplatky, ktoré sme uviedli sú len orientačné a môžu byť aj nižšie (poprípadne môže byť zahrnutý dobrovoľný príplatok – “optional fee”, napr. za rafting alebo exkurziu, avšak ak sa toho nechceš zúčastniť, nevadí, organizátori musia mať pripravený náhradný program). Aktuálne sú uvedené v booklete, ktorý nájdete na www.aegee.org/su .

 

Aké sú podmienky účasti na letnej univerzite?

Jedinou podmienkou je byť členom AEGEE-Bratislava vo veku 18-35 rokov a podať si prihlášku s motivačnými listami.

 

Čo mám napísať do motivačného listu?

Napíš niečo o sebe a dôvod, prečo sa chceš zúčastniť práve tejto letnej univerzity. Motivácia nemusí byť príliš oficiálna, výber robia mladí ľudia, takže je vhodné uviesť niečo, čo ich zaujme. Nezabúdaj, že častokrát sa výber účastníkov robí najmä na základe motivačných listov a preto sa snaž urobiť si dobré PR vlastnej osoby 🙂

 

Čo tento poplatok zahŕňa?

Ubytovanie počas celého pobytu, polpenziu zriedkakedy aj plnú penziu, kultúrne a športové akcie, exkurzie, party a výlety podľa programu. V prípade TSU je v cene zahrnutá aj doprava medzi jednotlivými mestami.

Cena nezahŕňa cestovné z a do miesta konania letnej univerzity.

Niektoré letné univerzity ponúkajú optional part, za ktorú treba priplatiť optional fee, ide o nejaké športové aktivity, špeciálne výlety alebo exkurzie, závisí len na tebe, či ich zaplatíš (preto optional) .

V západnej Európe je veľmi časté, že sponzori zafinancujú nejakú party, zaplatia prvé pivo v krčme a podobne. Veľká výhoda je v tom, že sa o teba starajú študenti znalí miestnych pomerov, čiže vedia, kde sa čo oplatí a taktiež sa postarajú plne o to, aby si nasal študentský život v danej krajine;-)

 

Aké je ubytovanie?

Spôsob ubytovania je podrobne popísaný v booklete, líši sa od prípadu k prípadu, ale väčšinou sú to internáty, domy AEGEE členov, hostel, chaty, telocvične, stany…. Zažiješ niekedy možno aj provizórnejšie, ale práve v čom spočíva to čaro.

 

A čo kvalita?

Kvalita letných univerzít je pravidelne kontrolovaná a z roka na rok sa zvyšuje. Nezabúdaj však, že AEGEE nie je cestovná kancelária a že organizátori letných nie sú profesionáli, ale študenti, ktorí nie sú za svoju prácu platení a investujú svoj vlastný čas preto, aby si to ty samozrejme spolu s nimi poriadne užil! Chyby sa stávajú, no nezabúdaj, že organizátori vždy robia to, čo je v ich silách.

 

Aký je dorozumievací jazyk?

Oficiálnym jazykom letných univerzít je angličtina, v Nemecku sa niekedy vyžaduje nemčina, samozrejme, že keď si v Taliansku a vieš po taliansky, môžeš použiť aj tento jazyk. Veľa slovenských študentov má tendenciu podceňovať svoju jazykovú úroveň, naozaj sa nemusíš báť, ani tvoji priatelia na letnej nevedia perfektne po anglicky, no ide tu hlavne o to osmeliť sa a potom to už ide samo. A body language sa tiež nemusíš hanbiť použiť;-)

 

Ako sa môžem prihlásiť na letnú univerzitu?

Vyplnením prihlášky na www.aegee.org/su po zaplatení členského poplatku AEGEE na jeden rok – 20€. Zaplatiť môžeš prevodom na účet alebo na našich pravidelných stretnutiach.

 

Koľko univerzít si môžem vybrať?

Jednu až tri. Tvoja prihláška potom prejde pre-selection kolom a dostane sa iba na jednu. Tento výber prebieha automaticky pomocou počítačového systému tak, aby mali všetky letné univerzity dostatok záujemcov a aby bol vyvážený pomer národností a pohlaví. Najlepšie je dať si najpreferovanejšiu voľbu na prvé miesto, tá je v prevažnej väčšine posunutá ďalej.

 

Čo sa stane potom?

Všetky prihlášky budú rozoslané príslušným anténam, ktoré na základe motivačných listov vyberú účastníkov.

 

Čo mám robiť, ak ma vybrali?

Organizátori Ťa budú kontaktovať a poskytnú Ti ďalšie informácie, väčšinou zriadia diskusné skupiny a prostredníctvom nich ste v neustálom kontakte. Tam sa dozvieš aj všetky potrebné informácie a môžeš sa dohodnúť s ostatnými účastníkmi ako a kedy budete spolu cestovať.

 

Čo ak ma nevybrali?

Ak Ťa nevybrali v prvom kole, neznamená to, že nepôjdeš na letnú univerzitu vôbec. Budeš zaradený do tzv. waiting listu a tvoje šance ešte stále nie sú zlé. Po určitom časovom období môžeš byť kontaktovaný z Tebou vybranej letnej univerzity a akceptovaný. Toto sa stáva preto, že veľa ľudí berie letnú univerzitu iba ako istotu, keď mu niečo druhé nevyjde. Ak takíto ľudia nepotvrdia organizátorom svoju účasť do určitého termínu, kontaktujú ľudí z waiting listov. Stáva sa aj to, že Ti môže byť ponúknuté miesto v niektorej inej letnej univerzite. Ak už však si vo waiting liste, nie je na škodu priebežne sa informovať u organizátorov, či už nemajú voľné miesto na ich letnej a pripomenúť sa im trošku.

Tiež sleduj open cally, ktoré podávajú tie letné univerzity, ktorým chýbajú účastníci na www.aegee.org/su.

 

Kde môžem získať ďalšie informácie?

Môžeš tak urobiť na našich stretnutiach, ktoré sa konajú minimálne každé dva týždne. Bližšie info nájdeš na našej stránke www.aegee-bratislava.sk, poprípade napíš na info@aegee-bratislava.sk
Všeobecné informácie o projekte Letná unviverzita vám radi poskytneme, avšak ak máte konkrétne informácie napr. o platbe, programe, ubytovaní atď týkajúce sa konkrétnej Letnej univerzity, kontaktujte priamo danú anténu, budú vám vedieť najlepšie odpovedať na vaše otázky.