Z letných univerzít

Tu Vám prinášame niekoľko recenzií z minuloročných letných univerzít od našich členov:
Miška – Rumunsko – TSU: Live Green the Transylvanian Dream 2015
11880492_941922359198597_2598822923208597001_nTento rok som sa rozhodla navštíviť krajinu, ktorá nie je atraktívna pre každého, aj kvôli predsudkom ľudí o chudobnom živote v Rumunsku. Moja letná Univerzita začala v srdci Transylvánie, v Cluj- Napoca, ktoré sa stalo v tomto roku 2015 aj Európskym hlavným mestom mládeže. S ďalšími 34mi novými kamošmi sme objavili krásne výhľady na Transylvániu, na ktoré sa ťažko zabúda. Malebná kultúra, história a kopec fun čo sme tam zažili nás donútila byť naďalej aktívnymi v našich anténach.
Druhé navštívené mestečko, či dedinka bol Maramureș, historicky a kultúrne veľmi dôležité pre Rumunsko. Strávili sme tu 4 “zelené” dni plné vidieku a nedotknutej prírody. Slovo „zelený“ vystihujú aj aktivity, ktorým sme sa tu venovali, či už to bola dobrá opekačka, alebo „Anything but clothes“ párty, kde sa každý z nás stal kreatívnym a spravili sme si párty oblečenie z odpadu. Následne sme šli do Alba Iulia, Sibiu, a Brașova. Mesto Brașov, plné legiend o Draculovi, bolo nádherné. Objavili sme magické tajomstvá okolia, vodopády, lúky, vrchy, jazerá a každá aktivita v prírode mi čoraz viac pripomínala Slovensko.
Okrem krásnej prírody nám nechýbali ani workshopy na zaujímavé témy, city games, foto súťaže a drinking games, ktoré nemohli chýbať pred dobrou párty.
Odporúčam všetkým!
Katka- Sicília, Palermo 2015

Organizátori Leonardo a spol. ma este pred začiatkom SU kontaktovali a uz ked sme si písali som vedela ze to budu zábavní a bezprostredni ludia. Univerzita v Palerme bola moja prvá SU vobec no ja jej dávam 10/10 bodov a uz teraz si plánujem kam by som isla na budúci rok.
Hneď po príchode z letiska nás organizátori privítali pizzou a sangriou. Boli asi 2 hodiny ráno ked nás prišlo viacero ludi naraz z jedného letu, tak sme sa postupne zoznamovali a pridelili nám izby. Mne sa ušla izba s Pražáčkou Andreou, takze sme nemali ani jazykovú bariéru. Zišli sme sa tam celkom dobra partia: väčšinu osadenstva tvorili Rusi a Španieli, ktorí boli celkom zdatní párty animals a ked sa dali do kopy, partyzovali aj do 8 rana. Ja som patrila k tej slusnejsej časti, ktorá chodila spávať “so sliepkami” o 4 ráno a uz o 10 som bola vzorne nastúpena pred učebnou taliančiny, z ktorej si mimochodom dnes uz nič nepamätám. Predsa len 26 ročný človek nema tolko energie ako 18-ročný. Kazdy den sme mali zaujímavé eventy, vyzdvihla by som Sex change párty, kde sa baby preobliekli za mužov a muži za zeny, ale tiez european night, kde sme mali možnosť ochutnať dobroty z krajín participantov. Dodnes spomínam na španielsky, ukrajinsky, či rusky stôl ktore patrili medzi najlepšie. Prezident Leonardo mal ochutnať z každého stola niečo, no ked pri každom stole mali tvrdý alkohol (okrem Holandana, ktory priniesol syr), pri šiestom stole sa uz začal mierne kolísať ze ho museli podopierať. Obzvlášť po ruských vodkách.
Organizátori sa nám starali kazdy den o zaujímavý program: hneď prvý den nás zobrali na prehliadku mesta, tzv. City tour. Absolvovali sme aj výlet do vysokohorskej dediny Erice, plavbu loďou spojenú so šnorchlovaním, do susedných mesteciek Cefalu ci Monreale, niekoľkokrát sme išli na pláže v Palerme a okoli, kde sme mali možnosť si zahrať plážový volejbal. Absolvovali sme aj prednášku o histórii mafie, ktorá bola aspon pre mna zaujímava a poučná. Vyzdvihla by som miestnu kuchyňu, ktorá pozostáva zo sladkého pečiva plneneho šunkou a syrom. Špecialitou si guľky tzv. “Arangina”, plnené métou ryžou a mäsom alebo syrom a šunkou.
Ubytovanie v Palerme bolo v študentských intrakoch, teda žiadne telocvične a spacáky na zemi. Kto chce ist na SU a necíti sa na spanie v telocvični, na SU Palermo bude mat dokonalý komfort. Moj prvý zážitok so SU hodnotím viac než kladne a ľutujem len jednu vec: ze som AEGEE a ich letne univerzity neobjavila skor.
Dávid – Španielsko 2013

David2Takže moje dojmy. Som naozaj veľmi rád, že som to skúsil minulý rok.
 Coruna v Španielsku je naozaj krásne mesto a má ešte krajšie okolie.

Úplne nadšený som bol z ostrovov Ons Island (viď. fotku 2), myslím, že to bola pre mňa asi najzáživnejšia časť pobytu. Avšak, ak by som si mal vybrať naj zážitok, tak je to určite surfing, ktorý som skúsil prvý krát v živote. Taktiež Santiago, kde sme sa zdržali pár dní bolo úplne super. Organizátori boli veľmi milí a ústretoví, organizácia bola viac menej presná (predsa len, sú to Španieli :). Ocenil by som viac jedla, ale na druhej strane chápem, že človek si za tých 110 EURO veľmi užívať nemôže.  Bol som aj trošku prekvapený z počasia. Nebolo tam totiž nejako extra teplo, ale to je len taký detail. Spoznal som však množstvo nových ľudí zo všetkých kútov Európy a som s nimi v kontakte doteraz. Teraz viem, že ak navštívim mestá v ktorých žijú tak sa mám na koho obrátiť.V celku to hodnotím veľmi pozitívne. Bola to užitočná a príjemná skúsenosť.

Juraj – Taliansko 2013

Mojou tohtoročnou destináciou pre Letnú Univerzitu bolo Taliansko. Prvý týždeň sme strávili v Toskánsku – Florencia, Siena, San Giminiano, Fiesole a druhý v Campanii – Neapol, Salerno, Caserta, Grottaminarda. Bola to travelling summer university, čiže sme boli skoro každý deň niekde inde a vieli sme toho naozaj veľa.

Juraj2Prvý týždeň bol plný kultúry, keďže sme chodili po historickom centre Florencie, po múzeách a galériách. Bývali sme v campe, vo veľkých stanoch s posteľami. Každý deň sme chodili do mesta na večeru (väčšinou pizza :D) a potom vždy na nejakú party. Niekedy sme išli do klubu, niekedy na miestny open air festival, na party pri bazéne, či len tak kúpili fľašu vína a sedeli na schodoch s krásnym nočným výhľadom na mesto. O program bolo veľmi dobre postarané, každý deň sme videli niečo nové, zaujímavé.

Juraj1Druhý týždeň sme strávili na juhu talianska v malom mestečku zvanom Grottaminarda. V živote som o ňom nepočul a vyzeralo to že to mesto v živote nepočulo o ničom čo bolo od neho ďalej ako 100km. Pre miestnych sme boli veľká atrakcia, dokonca o nás napísali článok do miestnych novín, robili s nami rozhovor do televízie a miestne mestske zastupitelstvo nám spravilo prehliadku po okolitých zaujímavostiach. Druhý týždeň bol menej akčný. Hoci sme navštívili Neapol (kde som jedol asi najlepšiu pizzu v živote) a Salerno, chodili sme viac ku moru, na kúpaliská a podobne. Čiže viac relaxu. Jeden deň sme dokonca išli na párty na pláži do Salerna, kde sme sa stretli s ďalšími  dvoma letnými univerzitami, ktoré sa v tom čase konali v okolí. Najlepšia párty za celý čas. Kúpanie v mori o druhej v noci bolo tiež dobrý zážitok.

Taliansko ako destináciu pre letnú univerzitu určite odporúčam. Je tam teplo, je tam veľa čoho vidieť, jedlo je dobré a organizátori vždy vyberajú dobrý pomer medzi vekom a pohlavím, čiže sa nikdy nestane že b
y bol nedostatok jedného či druhého pohlavia 🙂

Lenka – Chorvátsko & Slovinsko 2013

Lenka1Ahojte Aegaaci, aj budúci 😀 chceli by ste si spestriť leto o zaujímavé zážitky? Potom je letná Uni to správne rozhodnutie! Ja som bola minulé leto na mojej prvej SU, a tak sa mi to zapáčilo, že sa snažím chodiť teraz na všetky možné akcie, či už usporiadané naším skvelým bratislavským tímom, alebo niektorým z tých zahraničných.

Čo sa týka letnej Uni, každý si určite nájde ten svoj pravý kokteil. Moja bola zameraná na cestovanie (TSU= travel summer University) a tancovanie. Prechodili sme kopec miest v Slovinsku a Chorvatsku, ale spoznali aj krásy prírody, ako napr. Plitvické jazerá (sú fakt nádherné, natáčal sa tam aj Vinnetou!! 😀 ) z tancovania sme vyskúšali všetky možné štýly od ľudoviek, cez hip- hop až po latino tance.
(V tých latino tancoch nás učil jeden z chorvátskych organizátorov, ktorý sa venoval tancu asi 10 rokov, pobehal kus sveta a vyhral rôzne súťaže: ) takže sa budete cítiť ako v Lets dance! 😀 na konci sme si z niektorých tancov urobili aj video, takže máme super spomienku :D) a čo sa týka zvyšného programu, tak nás organizátori tiež nenechali zaháľať 😀 mali sme športové akcie, rôzne súťaže (ako „tie the tie contest“ – vedeli ste, že kravata pochádza z Chorvatska?), nočné hry v Maribore aj Zagrebe a kopec skvelých párty!! : ) ale viac vám už neprezradím, treba tam ísť a vyskúšať si to na vlastnej koži! 😀

Marek – Srbsko 2013

V lete som si podal prihlášku na letnú univerzitu, konkrétne do Španielska. Bohužial ma nevybrali, takže som zareagoval na open call zo Srbska, konkrétne z Kragujevacu. Veď skúsim aj dačo netradičné. Už o pár dní mi prišiel mail od Lukáša z Bratislavy, ktorý údajne ide tiež. Super! A tak sme vycestovali. Srbsko je kultúrne nesmierne bohatá krajina, balkánska mentalita je proste fantastická, super jedlo… Marek11Bolo to velmi fajn, do týchto destinácií vela turistov nechodí, a všetkých naokolo teda zaujímalo, čo tam vobec robíme. 🙂 Všetko bolo také velmi tradičné a tiež lacné. Videli sme niekolko miest zo strédneho a východného Srbska, jaskyne, kostoly, diskotéky, aquapark… Čo dodať. Mne osobne sa tam velmi páčilo. Po záverečnej evaluácii som zistil, že moja SU podla hodnotenia patrila medzi tie horšie, ale napriek tomu bola podla mňa vynikajúca a určite by som ju odporučil aj ďalej.

Ivana – Nemecko 2013

Ivana2Ak chcete stráviť nezabudnuteľné letné prázdniny a pritom spoznávať nové mestá, študentov z celej Európy, zabaviť sa a mnoho iného, tak sa určite prihláste na letnú univerzitu organizovanú AEGEE.
Ja som sa takto správne rozhodla minulý rok a vybrala som si letnú univerzitu v Aachene Gib mir Grenzerfahrung, Baby!  Pravdupovediac dva dni pred začatím sa mi tam vôbec nechcelo ísť, predsa len cestovať 19 hodín sama niekam kde nikoho nepoznáte maIvana1 veľmi nelákalo, ale povedala som si že to vyskúšam a urobila som veľmi správne.

Tie dva týždne strávene v Aachene boli legendárne. Spoznala som tam veľa milých ľudí z celej Európy, organizátori boli veľmi ochotní,  zlepšila sa v Nemčine kedže to bol LC+ a hlavne zabávala. A keby som sa mohla ešte raz uchádzať o tú istú letnú univerzitu tak by som neváhala ani sekundu.(Možno preto bola táto SU druhá najlepšia!)

Takže určite sa uchádzajte o neakú SU, vyberte si podľa Vášho gusta, kedže výber je veľký a sklamaný určite nebudete!

Zuzana – Rusko 2012

Na svoju prvú Letnú univerzitu som vycestovala v roku 2010 ako nový a neskúsený člen Aegee-Bratislava. Nevedela som, čo očakávať ale po pár dňoch v Estónsku som si Aegee zamilovala. Ako sa môže 25 cudzích ľudí spriateliť za 2 hodiny? Ako môžete skoro nespať 14 dni? A ku koncu naopak od únavy zaspať v polovici rozhovoru? Ako môžete v jeden večer tancovať turecký tanec, ochutnať španielsku paellu a spievať talianske pesničky? Estónsko a Fínsko bol geniálny výber prvej letnej univerzity. No to čo prišlo o rok neskôr, to sa nedá ani popísať. Druhú letnú univerzitu som sa rozhodla prihlásiť na Ukrajinu. Aj napriek tomu, že mali viac ako 160 prihlášok…Na leto 2011 asi nikdy nezabudnem. Bolo to jednoducho dokonalé. Veľa ľudí si myslí, že letná univerzita je o pohodlí, dobrom jedle a bohatom programe. No jedine, čo si po Letnej budete pamätať sú ľudia. A to takí, čo Vám vstúpia do života a ostanú navždy. V Aegee môžete stretnúť priateľov, spriaznené duše ale aj lásku. Tretí rok som sa rozhodla (konečne) prihlásiť na Transsiberian Dream. Dva týždne naprieč Ruskom, desiatky hodín vo vlaku v horúčavách, wifonky a babušky s palacinkami, v ktorých dúfate že je bravčové. Letná fyzicky náročná (hygienicky tiež ) ale určite dobrá skúsenosť. Ta moja pokračovala cez Mongolsko a Čínu až do Pekingu.
Aegee Vás naučí veľa vecí o kultúre, jazykoch, spoločnosti, otvorí Vám nové možnosti. A hlavne Vám ukáže, kde sú Vaše osobne hranice a donúti Vás ich prekročiť. Nie preto, že by ste museli ….ale preto, že budete chcieť.

Zuzana2 Zuzana1

Lucia – pohľad organizátora

Byť členom v AEGEE neznamená len zúčastňovať sa na letných univerzitách, agorách, network meetingoch či iných eventoch. Byť aktívnym členom prináša omnoho viac! AEGEE-Bratislava každoročne organizuje množstvo podujatí, na ktorých organizácii sa podieľajú výhradné členovia našej antény.
Organizácia takejto akcie v sebe zahŕňa zmenežovanie logistiky príchodov a odchodov jednotlivých účastníkov; zabezpečenie nocľahu a denného i nočného programu; nákup a zabezpečenie stravy pre účastníkov; vyhotovenie rozpočtu a následnej finančnej správy; zháňanie rôznych sponzoringov, aby sme mohli našim participantom dať čo najviac za čo najmenej finančných prostriedkov; riešiť všetky vzniknuté problémy ale najmä, užiť si všetko, čo takáto udalosť ponúka – od ranného budíčka stále jemne podgurážených účastníkov a prípravu raňajok cez vynikajúci celodenný program pozostávajúci z workshopov na rôzne zaujímavé témy alebo prechádzku mestom, v ktorom sa event odohráva, až po večernú zábavu, ktorou sa snažíme priblížiť ľudom z okolitých štátov, ako vyzerá nefalšovaná slovenská zábava (a hlavne koľko stojí…)
Samozrejme, nie vždy ide všetko po masle a je jasné, že organizáciu akcie pre tridsať a viac ľudí nemôže zvládnuť jedna osoba. Preto sa snažíme všetko si spravodlivo rozdeliť podľa šikovnosti jednotlivých dobrovoľníkov a pravidelne sa pri pivku stretávať s ľuďmi z organizačného výboru, aby sme prediskutovali, čo sa nám za uplynulé obdobie podarilo a na čom ešte musíme popracovať. Základom je tímová práca a dôslednosť, bez ktorej sa nepohnete a takisto dobré vzťahy v kolektíve, keďže tá správna dávka kreativity sa vždy nájde v tíme, v ktorom to funguje na 120%.

Lucia1
Pozitívne hodnotenia účastníkov na konci každého zorganizovaného eventu sú tou najlepšou satisfakciou, akú môže organizátor zažiť a ak sa k tomu pridajú odporúčania našich medzinárodných návštevníkov v rámci AEGEE rodiny viete, že ste zase raz odviedli výborný kus práce, ktorý pomôže nielen rozvoju vašej osobnosti, tímového ducha a organizačným schopnostiam, ale vynikne aj na poli pracovnom, keď nebudete mať najmenší problém odpovedať na otázku budúceho zamestnávateľa, prečo si myslíte, že ste ten najlepší kandidát na vybranú pozíciu.

Organizovaniu česť!

P.S.: Aktuálne organizujeme Travelling Summer University a každá ochotná ruka sa nám určite bude hodiť. Neváhajte nás kontaktovať 😉